رشته های ورزشی بهکاپ

THE BEHCUP SPORTS

تاریخچه

 • رشته ورزشی بهکاپ در سال 1390 توسط آقای بهنام آزاد طراحی ، قانون نویسی و ثبت گردید و پس از طی مراحل قانونی، فعالیت خود را در سطح استان تهران آغاز نمود و طرح اینرشته در سال 1391 جهت فعالیت به وزارت ورزش و جوانان جمهوری ارائه گردید.
 • رشته ورزشی بهکاپ با تائید وزارت ورزش و جوانان فعالیت خود را بعنوان یک ساختار رسمی از سال 1392 زیر نظر فدراسیون ورزشهای همگانی آغاز نمود . سبک های زیر مجموعه انجمن بهکاپ به نام های بهکاپ ، بهکاپر، و بهکاپ ساحلی و بهبال میباشند.
 • انجمن ورزش بهکاپ پس از طی فعالیت خود در فدراسیون ورزشهای همگانی در دی ماه سال 1394 با تایید معاونت ورزشهای قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان به فدراسیون گلف جمهوری اسلامی ایران منتقل گردید.
 • سبک های مختلف بهکاپ همانند دیگر رشته های ورزشی دارای قوانین، تکنیک­ها و تجهیزات مخصوص به خود می­باشد و به صورتی طراحی گردیده اند که جهت مسابقات و تمرینها، افراد در رده های سنی مختلف و با هر نوع قوای جسمانی می­توانند به فعالیت در این سبک ها بپردازند و از فواید آن بهره جویند. ورزش های بهکاپ را می­توان در اماکن گوناگون ازجمله کفپوشهای ورزشی ،زمینهای چمن و ساحلی، درروی کلیه سطوح مسطح  در فضاهای روباز یا سرپوشیده انجام داد.
 • پرداختن به ورزش های زیر مجموعه بهکاپ، میتواند باعث پرورش قدرت تفکر، تمرکز ،ایجاد آرامش وحتی در بازیکنان گردد، این رشته های ورزشی میتوانند درمسابقات، تفریحات و گذران اوقات ورزشی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان نقش بسزایی را را ایفا نمایند.
 • توسعه ،آموزش ،برگزاری دوره­های مربیگری و داوری ،پرورش واستعدادیابی و برپایی مسابقات گوناگون قهرمانی ولیگ در رده های مختلف در سطح کشور وعرصه های بین المللی از برنامه های این ساختار ورزشی بوده وبا توجه به گامها و برنامه ریزیهای انجام شده اینرشته فعالیت های خود را در مدارس ،دانشگاهها، باشگاها و کلیه ساختارهای ورزشی فعال، گسترده تر خواهد نمود .

 

مزایای رشته های ورزشی بهکاپ :

 1. قابلیت استفاده تمامی آقایان وبانوان با هرنوع قوای جسمی و بدون نیازبه آمادگی جسمانی بالا از این ورزش .
 2. قابلیت استفاده تمامی گروههای سنی نونهالان، نوجوانان ،جوانان،میانسالان،  بزرگسالان از این رشته ورزشی.
 3. قابل استفاده و تمرینات و مسابقات در خانواده ها ، معلولین ، کم توانان ،ناشنوایان ، بیماریهای خاص ، مدارس ، مراکز تفریحی ، باشگاههای فرهنگی ورزشی ، مرکز دانشگاهی ،مراکز نظامی ، مراکز آموزشی ، تفریحی و عمومی ، ورزشهای کارگران ،ورزشهای ادارات ، آتش نشانان ، مراکز سالمندان ،مهد ها ، سفارتخانه ها  و دیگر اقشار و مشاغل از این ورزش.
 4. قابلیت برگزاری مسابقات رسمی،قهرمانی ،لیگ های مختلف ، تفریحی ،نمایشی ،تشویقی در تمام رده های سنی در شهرها ،استانها ، و سطح کشور .
 5. قابلیت برگزاری تمرینات و مسابقات با زمین با ابعادی مناسب در کلیه زمینهای چمن مصنوعی ،چمن طبیعی کوتاه ،کفپوشهای ورزشی ، لمینیت ،سنگ ،سرامیک ، آسفالت مسطح ، موکت، چوب ، زمینهای خاکی ، زمینهای ساحلی سرامیک و دیگر سطوح مسطح و مستعد در اماکن روباز و سرپوشیده در فصول مختلف.
 6. ورزشی برای افزایش تمرکز، کنترل جسم و ذهن ، دقت ، توجه ،آرامش و حفظ تعادل .
 7. ورزشی بدون خطر و با حداقل آسیب های جسمی در تمرینات ومسابقات برای ورزشکاران
 8. ورزشی با هزینه مناسب برای تمام اقشار .
 9. قابلیت برگزاری مسابقات رسمی در ابعاد بین المللی.
 10. قابلیت برگزاری دوره های آموزشی،فرهنگی،مربیگری،داوری،حضوردرنمایشگاهها،همایشها،سمینارها  درسطوح مختلف .
 11. قابلیت برگزاری مسابقات قهرمانی ، تفریحی ،نمایشی ،تشویقی در ادارات ،مدارس ،دانشگاهها ،سفارتخانه ها،ارگانها ،نهادها و …
 12. قابلیت برگزاری مسابقات رسمی در تمام رده های سنی در سازمان ورزش شهرداری تهران و شهرهای مختلف  در سطح کشور.
 13. قابلیت برگزاری این رشته ورزشی بصورت تمرینی و رقابتی در منازل ، محل کار.

رشته ورزشی بهکاپ  

THE BEHCUP SPORT

نحوه اجرای  ورزش بهکاپ

 •  ورزش بهکاپ به صورت انفرادی یا تیمی انجام می­شود. ­قبل از شروع بازی بازیکنان بالر و کاپر توسط داور مسابقه با پرتاب سکه مشخص می­شوند. قبل از هر یک از ده ضربه، بازیکن حریف (بالر) وارد زمین می­شود و 10 ثانیه زمان دارد که  یک توپ را برای بازیکن کاپر در محل دلخواه خود با در نظرگرفتن قوانین بازی در زمین قرار دهد و به جایگاه خود بازگردد و سپس فرد کاپر 15 ثانیه برای ضربه زدن به توپ زمان دارد.
 • دو بازیکن حریف (بالر و کاپر) با توجه به قوانین و اصول تکنیکی این رشته می­توانند با زدن ضربات به توپ­های موجود، تعداد گل بیشتری جهت کسب امتیاز وارد دروازه نمایند، با توجه به شرایط و نوع مسابقات، در هر مسابقه هر بازیکن می­تواند یک الی شش ست را اجراء نماید و هر ست شامل ده ضربه به توپ، بسمت دروازه است ( تعداد ست برای مسابقات با توجه به تعداد شرکت کنندگان و شرایط میزبان تعین میگردد )
 • بعد از 10 ضربه جای دو بازیکن کاپر و بالر عوض می­شود و بازیکن دیگر نیز با همان قوانین ضربات را به توپ وارد می­کند. همچنین بازیکن کاپر باید توجه داشته باشد که توپ­ها در حین ضربه از زمین خارج نشوند. در انتهای ست هربازیکن ویا تیمی  که گلهای بیشتری را وارد دروازه کرده باشد، برنده مسابقه محسوب می­شود. در صورتی که مسابقات به صورت چند ست برگزار شوند، بازیکنان یکی در میان ست خود را اجرا می­کنند.در مسابقات تیمی نیز بازیکنان بصورت یکی در میان ضربات را به سمت دروازه  خواهند زد.

توضیحات و قوانین رشته ورزشی بهکاپ

1ـ در رشته ورزشی  بهکاپ بازیکنی که ضربه به توپ وارد میکند کاپر (cupper) نامیده میشود و بازیکنی که توپ را برای بازیکن کاپر میکارد بالر ( baller)   نامیده میشود .
2ـ زمین مسابقه بهکاپ در یک کادر مستطیل شکل تعریف گردیده که شامل خطوط اصلی : 1ـ خط ابتدا  2ـ خط انتها  3ـ خطوط طولی میباشد – خطوط جانبی شامل :  1ـ خط توپ 2ـ خط خطا  3ـ خط مربیان – کادر زمین مسابقات در سنین جوانان به بالا : 8 در 14 متر  – 8 در 16 متر – 8  در 18   و…..
3ـ تجهیزات بهکاپ : 1 ـ دسته 2ـ  دروازه 3ـ توپ
4ـ جهت انتخاب بازیکن آغازکننده مسابقه، توسط داور از سکه استفاده میگردد یا بصورت توافقی صورت میگیرد.
5ـ پس از انتخاب بازیکن آغازکننده و با توجه به قوانین ،بازیکن بالر وارد زمین مسابقه میگردد و توپ را در نقطه دلخواه در زمین مسابقه قرار میدهد و از زمین خارج میشود و پس از آن بازیکن کاپر وارد زمین میگردد و به توپ کاشته شده ضربه وارد مینماید.
6ـ مسابقات بهکاپ با توجه به شرایط مکان ، زمان و تصمیم کمیته مسابقات ،از یک تا شش ست برگزار میشود و هر ست شامل ده ضربه میباشد.
7ـ بازیکنان در مسابقات بهکاپ بصورت انفرادی یا تیمی به رقابت میپردازند .
8ـ بازیکنان در مسابقات به نوبت و یکی در میان به اجرای ست میپردازند .
9ـ بازیکن بالر برای کاشتن توپ در زمین 10  ثانیه زمان در اختیار دارد ( تایم مقرر کاشتن توپ از زمانی که بازیکن بالر توپ را از خط توپ بر میدارد و در نقطه دلخواه میکارد محاسبه میگردد)
10ـ بازیکن کاپر جهت ضربه زدن به توپ 15 ثانیه زمان در اختیار دارد ( تایم مقرر ضربه زدن از زمانی آغاز میگردد که بازیکن بالر پس از کاشتن توپ از زمین خارج شده باشد)
11ـ محل قرار گیری دروازه روی لبه خارجی خط انتهای زمین قرار میباشد.
12ـ  مبنای محاسبه و اندازه­گیری زمین از لبه خارجی به لبه خارجی خطوط اندازه­گیری می­شود و خطوط جزو اندازه زمین محسوب می­شوند.
13ـ در رشته بهکاپ کلیه ضربات صحیح بازیکنان ( B.S   ) نامیده میشود و کلیه ضربات خطای بازیکنان (B.K  ) نامیده میشود.
14ـ محل قرار گیری توپهای مسابقه در “خط توپ” که در فاصله یک متری از خط ابتدای زمین که در سمت راست ترسیم شده میباشد و محل قرار گیری توپهای خطا شده در “خط خطا ” که در فاصله یک متری از خط ابتدایی زمین در سمت چپ ترسیم شده میباشد .
15ـ در زمانی که بازیکن کاپر به توپ ضربه میزند و توپ ضربه شده  بدون برخورد به توپهای درون زمین ، مستقیما از زمین خارج ­میگردد، این اتفاق خطا محسوب میشود و بازیکن بالر به عنوان جریمه بازیکن کاپر 2 توپ از خط توپ برداشته و در خط خطا میکارد و توپ خارج شده از زمین توسط داور در سمت چپ دروازه قرار داده میشود .
16ـ درصورتیکه توپ ضربه شده بازیکن کاپر به توپ­های درون زمین برخورد کند و فقط باعث حرکت و جابجایی توپ­ها در زمین گردد این اتفاق خطا محسوب نمیگردد.
17ـ در صورتیکه توپ ضربه شده بازیکن کاپر به توپهای درون زمین برخورد کند و در اثر این برخورد یک یا چند توپ از زمین خارج گردد ، این اتفاق خطا محسوب نمیگردد و توپهای خارج شده از زمین توسط داور در سمت چپ دروازه قرار داده میشود .
18ـ در کلیه ضربات بازیکن کاپر ، توپهایی که وارد دروازه میشود پس از تایید “گل صحیح” توسط داور در سمت راست دروازه قرار میگیرد و کلیه ضربات خطا در سمت چپ دروازه قرار داده میشود.
19ـ چنانچه توپ ضربه شده بازیکن کاپر به توپهای درون زمین برخورد نماید و وارد دروازه گردد ،گل صحیح محسوب میگردد ( در مواقعی که در اثر برخورد چند توپ وارد دروازه گردد فقط امتیاز یک گل محسوب میگردد و همه توپها از درون دروازه توسط داور خارج گردیده و یک توپ در سمت راست دروازه و مابقی توپها در سمت چپ دروازه قرار داده میشود )
20ـ ضربات صحیح (B.S): به ضرباتی گفته می­شود که توپ حداقل سه متر نسبت به خط ابتدای زمین حرکت کرده باشد و از خطوط طولی و انتهای زمین خارج نشده باشد.
21ـ ضربات خطا (B.K): به ضرباتی گفته می­شود که توپهای ضربه  شده بدون برخورد به توپهای درون زمین مستقیا به اوت برود – توپ ضربه شده کات شود – یا زمان ضربه به توپ بیشتر از 15 ثانیه برای  بازیکن کاپر و یا هنگام قرار دادن توپ توسط بالر بیش از 10 ثانیه به طول بینجامد.
22ـ بازیکن کاپر، جهت ضربه زدن به توپ، فقط 15 ثانیه زمان در اختیار دارد و در صورت بیشتر شدن زمان اجازه ضربه زدن به توپ را نخواهد داشت و توپ مورد نظر از زمین مسابقه خارج شده و در خط ابتدای زمین کاشته میشود.
23ـ بازیکن کاپر می­تواند در هنگام ضربه زدن یک یا دو پای خود را خارج از زمین قرار دهد.
24ـ بازیکن بالر برای کاشتن توپ 10 ثانیه زمان در اختیار دارد. در صورتیکه بازیکن بالر توپ را در نقطه دلخواه روی زمین مسابقه قرار دهد (توپ به سطح زمین لمس شود)  اجازه جابجایی مجدد آن توپ را ندارد و  بازیکن کاپر از همان نقطه لمس شده توپ به زمین ضربه وارد می نماید . و همچنین در صورتیکه زمان کاشتن توپ توسط بازیکن بالر بیش از 10 ثانیه بطول انجامد توپ مورد نظر توسط داور در اختیار بازیکن کاپر قرار خواهد داد و کاپر مجاز است با رعایت فاصله 3 متر نسبت به خط انتهای زمین و یا نزدیک­ترین توپ نسبت به خط ابتدای زمین ، توپ را در زمین کاشته و ظرف 15 ثانیه به توپ ضربه وارد نماید .
25ـ بازیکن بالر می­تواند در صورت تمایل توپ را روی خطوط طولی، ابتدا ، انتها و نقاط داخل زمین قرار دهد.
26ـ  بازیکن بالر جهت کاشتن توپ­ها مجاز است که فقط از دست استفاده کند و نباید بوسیله پا توپ­ها را در زمین جابجا نماید و بکارد.
27ـ شرایط زمین از جمله ناهمواری ،گودی، نامرغوبی زمین و دیگر موارد برای همه بازیکنان در مسابقات یکسان می­باشد.
28ـ زمان 10 ثانیه بازیکن بالر از زمانی آغاز می­شود که بازیکن کاپر پس از ضربه به پشت خط خود باز گشته باشد و بازیکن بالر توپ را از روی خط توپ بردارد و بازیکن بالر موظف میباشد پس از کاشتن توپ با حد اقل زمان از زمین مسابقه خارج شود.
29ـ  زمان 15 ثانیه بازیکن کاپر، از زمانی آغاز می­شود که بازیکن بالر به جایگاه خود برگشته باشد، تا انتهای زمانی که کاپر به توپ ضربه وارد کرده باشد.
30ـ بازیکن بالر در هنگام کاشتن توپ می­تواند در صورت عدم وجود توپ در داخل زمین، توپ را در فاصله سه متری نسبت به دروازه قرار دهد و در صورت وجود توپ در درون زمین میبایست توپ خود را با فاصله سه متر از آخرین توپ داخل زمین قرار دهد (آخرین توپ نسبت به خط ابتدایی درنظر گرفته می­شود).
31ـ در زمانی که بازیکن بالر قصد کاشتن توپ را دارد باید توجه داشته باشد توپ از خط ابتدا یا طولی زمین بیرون نباشد.
32ـ بازیکن بالر مجاز نمی­باشد در حین رقابت بیش از یک توپ را جهت کاشتن در زمین در دست داشته باشد و در صورت بروز خطای مسابقات ، بازیکن بالر باید ابتدا توپ­های خطا را از روی خط توپ برداشته و روی خط خطا بگذارد یا تحویل داور دهد ، سپس توپ دیگر را جهت کاشتن در زمین بردارد.
33ـ در زمانی که بازی­ها بیش از یک ست برگزار گردد مجموع گل­ها، فرد برنده را تعیین می­کند.
34ـ هر ضربه به توپ توسط بازیکن کاپر فقط یکبار انجام می­شود و ضربه مجدد تکرار نمی­شود.
35ـ در صورتی که توپ وارد دروازه گردد گل صحیح محسوب گردیده و توپ توسط داور از درون دروازه خارج می­گردد و سمت راست دروازه گذاشته می­شود.
36ـ در صورتیکه توپ وارد دروازه شود و به دیواره­های داخلی دروازه برخورد کند و از دروازه خارج شود و در بیرون دروازه متوقف گردد و یا به یکی از توپ­های درون زمین برخورد نماید، آن ضربه صحیح و گل محسوب می­گردد (توپ گل شده که از دروازه خارج شده باشد توسط داور از زمین خارج می­گردد و در سمت راست دروازه گذاشته می­شود).
37ـ در صورتیکه توپ­های ضربه شده از هر نقطه­ای از زمین خارج شود، تا انتهای آن ست توپ­های خارج شده به داخل زمین وارد نخواهند شد(توپ­های خارج شده توسط داور در سمت چپ دروازه گذاشته می­شود).
38ـ در صورتیکه ضربه آخر بازیکن کاپر مستقیما و بدون برخورد به توپهای درون زمین  به اوت رود، در این حالت آن ضربه نیز خطا محسوب می­گردد، و به دلیل عدم وجود توپ­ مانده روی خط توپ، هیچ توپی از چرخه بازی خارج نخواهد شد.
39ـ توپ ضربه شده در صورتی گل محسوب می­گردد که توپ از خط انتهای زمین رد شده باشد و قسمت اعظم توپ از خط انتهای زمین گذشته باشد( ملاک محل قرار گیری قسمت زیرین توپ نسبت به زمین میباشد .
40ـ در صورتیکه دسته بازیکن کاپر در هنگام پرو یا ضربه باعث شود توپ از جای خود جابجا گردد این اتفاق یک ضربه محسوب می­گردد و در صورتیکه در محدوده ضربات کات باشد قوانین خطای کات نیزاجراء می­گردد.
تبصره: در صورتی که دسته بازیکن کاپر در هنگام پرو یا ضربه باعث شود توپ دچار لرزش شود ولی توپ جابجا نشود ، ضربه خطا محسوب نمی­گردد.
41ـ در صورتیکه توپ ضربه شده از زمین بلند شود  و وارد دروازه گردد، گل صحیح محسوب می­گردد.
42ـ در صورتیکه توپ ضربه شده بازیکن کاپر به تیر دروازه برخورد نماید و در اثر این برخورد، توپ به درون زمین برگشته شود و حتی به یک یا چند توپ در درون زمین برخورد نماید، این ضربه خطا محسوب نمی­گردد.
43ـ در صورتیکه توپ ضربه شده بازیکن کاپر روی خطوط طولی و انتهای زمین متوقف گردد و قسمت زیرین توپ روی خط قرار گرفته باشد، ضربه صحیح می­باشد و اوت محسوب نمی­گردد.
44ـ ضربات کات CUT : به ضرباتی گفته می­شود که توپ بازیکن کاپر بعد از ضربه و توقف، نسبت به خط ابتدای زمین کمتر از سه متر فاصله نداشته باشد.
45ـ در صورت بروز ضربات کات، توپ کات شده توسط داور از زمین خارج شده و در خط خطا گذاشته میشود و یک توپ نیز بعنوان جریمه بازیکن کاپر از خط توپ کم میگردد و به خط خطا گذاشته میشود .
46ـ حضور بازیکنان در مسابقات رسمی بدون پوشش مقرر (ورزشی) ممنوع می­باشد و استفاده از مچ بند، عینک ، کلاه بلامانع می­باشد.
47ـ در زمان مسابقه ورود هر گونه وسیله اضافی (از قبیل دوربین، موبایل، کرنومتر، کیف کمری و…) توسط بازیکنان به محوطه زمین مسابقه غیرقانونی می­باشد و موارد پیش بینی نشده توسط داور و تایید ناظر مسابقات بررسی فوری می­گردد.
48ـ مربیان یا بازیکنان می­توانند جهت نشان دادن اعتراضات خود، با بالا بردن دست راست خود اعتراض خود را اعلام کند و تصمیم­گیری نهایی با داوران می­باشد.
49ـ مسابقات بهکاپ با توجه به تصمیم کمیته داوران یا میزبان و موافقت انجمن ورزش­ بهکاپ، بصورت تک حذفی، تیمی، دور­ه­ای و یا روش­های رایج برگزار می­گردد.
50ـ در صورت تساوی دو بازیکن، مسابقه به پنالتی کشیده می­شود و  بازیکنان میتواند هریک تا 5  بار بصورت یکی در میان به اجرای پنالتی بپردازند.جهت پنالتی هر بازیکن 15 ثانیه زمان در اختیار دارد تا ازخط ابتدای زمین پس از کاشتن توپ در نقطه دلخواه ، به توپ ضربه وارد نماید.  در صورتیکه پس از اجرای 5 ضربه هر بازیکن نتیجه مجدد به تساوی کشیده شد بازیکنان یکی در میان از خط فرضی وسط زمین با سهم یک توپ به اجرای پنالتی میپردازند تا نفر برنده مشخص گردد.
51ـ درصورتیکه بازیکنان بالر یا کاپر ( انفرادی یا تیمی ) با یکدگر صحبت نمایند و با اعمال ، رفتار و جو سازی ، باعث بر هم زدن تمرکز حریف و نظم مسابقه  گردند ،مستحق دریافت یک کارت زرد میگردند و در صورت تکرار اعمال و رفتار منجر به دریافت کارت دوم و اعلام باخت و اخراج بازیکن یاتیم خاطی خواهد شد.(اعلام اخراج و باخت بازیکن یاتیم خاطی توسط داور ،مربوط به همان مسابقه  میباشد)
52ـ در صورتیکه مربیان یا بازیکنان ( انفرادی یا تیمی ) در حین اعلام اعتراض خود با صدای بلند و لحن ناهنجار یا حرکات فیزیکی با داوران مسابقه صحبت و رفتار نمایند ،منجر به دریافت کارت زرد اول و در صورت تکرار منجر به دریافت کارت دوم  و اعلام باخت و اخراج بازیکن و مربی یا تیم خاطی خواهد شد . (اعلام اخراج و باخت بازیکن یا تیم خاطی توسط داور ،مربوط به همان مسابقه  میباشد)
53ـ سرپرست مسابقات و نمایندگان ساختار ورزش بهکاپ حق تصمیم­گیری را در موارد خاص برخود محفوظ می­دانند.

مواردی که بازیکنان اخطار دریافت میکنند :

 • چنانچه بازیکنان تیم ها یا مربیان پس از پرچم شروع بازی اقدام به حرف زدن با حریف خود نمایند و اقدام به بینظمی عمدی و برهم زدن تمرکز حریف گردند .
 • خروج مربیان از محدوده خط مربوط به مربیان .
 • توهین ویا بی احترامی به بازیکنان ومربیان تیم مقابل ( با هر نوع گویش ، زبان و حرکات بدن )
 • بی احترامی به داور یا برگزار کنندگان.
 • بی احترامی ویا تحریک تماشاچیان .
 • مواردی که طی آیین نامه انضباطی مسابقات به داوران اعلام میگردد .

تجهیزات رشته ورزشی بهکاپ

-وسایل مورد نیاز جهت تمرینات و مسابقات بهکاپ عبارتند از: زمین، دسته، توپ، دروازه.
 • زمین رشته ورزشی بهکاپ :  ( 6*8 ، 6*10  ، 6*12 ، 8*14 ، 8*16 ، 8*18 ، 8*20 ) متر.
 • دسته :  طول 93 سانت
 • دروازه : طول 30 سانت ــ عرض10 سانت ــ عمق 10 سانت
 • توپ گلف : 10 عدد ( یا 10 عدد توپ تنیس جهت زمینهای چمن بلند یا صیقلی)